پیشنهاد احداث سازه‌ای نمادین به عنوان سمبل شهر تهران در قالب برج و تالار شهر در سال 71 در شهرداری تهران مطرح شد. در سال 72 مرحله اول با شناسایی 17 نقطه از شهر تهران آغاز شد که 4 منطقه‌ی تپه‌های عباس آباد، لویزان، یوسف‌آباد و کوی نصر به عنوان گزینه‌های برتر برج با کاربری غالب مخابراتی ـ تلویزیونی انتخاب شدند. که در نهایتاَ تپه‌های کوی نصر در جنوب بزرگراه شهید همت به دلیل موقعیت خاص تپه‌های کوی نصر و ویژگی‌های اقتصادی آن انتخاب شد. در سال 73 مطالعات ژئوتکنیک و زمین شناسی انجام گرفت در تحقیقات گسترده توسط کارشناسان کم بود فضاهای گردهمایی در شهر تهران از نارسایی‌های شهری و در دیدگاهی وسیع‌تر از جمله نیازهای ملی برشمرده شد.
به همین دلیل طرح احداث هتل 5 ستاره و مرکز همایش‌های بین المللی مورد توجه قرار گرفت در فاز دوم ساخت برج علاوه بر کد مخابراتی تلویزیونی، برای کمک به توسعه صادرات غیر نفتی و ارتقاء حوزه تجارت صنعتی و الکترونیک، مرکز ارتباطات بین الملل شکل گرفت.
اهداف طرح مرکز ارتباطات تهران:
پوشش امواج مخابراتی، تلویزیونی و هواشناسی، امکان واگذاری مراکز اداری – تجاری با هدف بازگشت سرمایه بهره‌گیری از امکانات و رستوران گردان در سازه رأس با هدف سودآوری، توسعه تجارت الکترونیک e-Commerce از طریق تسهیلات تجاری و فن آوری اطلاعات و تبادل آن.


این برج سازه‌ایست بتنی با 435 متر ارتفاع از سطح زمین‌های مجاور که از این نظر چهارمین برج مخابراتی تلویزیونی جهانی می‌باشد. پایه اصلی برج بتن آرمه است. ارتفاع آن 315 متر از روی زمین طبیعی است. حدود 33000 متر مکعب در آن بتن مصرف شده. این بدنه شامل هسته مرکزی و 4 عدد باله است. باله در تراز صفر برج به صورت ذوزنقه در 4 طرف برج قرار دارد و تا ارتفاع 240 متری به صورت هرمی شکل کاهش مقطع می‌دهد. از تراز 245 متر تا 315متر سازه رأس برج قرار دارد. ساختمان رأس برج میلاد مجموعه‌ای از 12 طبقه با کاربردهای مختلف است. 
به طور کلی سازه رأس به دو قسمت عمده شامل سبد فلزی و قسمت فوقانی تقسیم می‌شود. سبد فلزی سازه رأس به وزن 1300 تن در پای کار مونتاژ شده که در مرحله اجرا پس از تقسیم به چهار مرحله (Stage) و با روش بالا بری سنگین بوسیله جک‌های مخصوص در محل نصب می‌شوند قطعات واسطه مربوط به فاصله بین مراحل فوق الذکر و نیز کلیه قطعات فلزی سازه قسمت فوقانی به روشی بالا‌بری سبک بالا برده و در محل خود نصب می‌شود. 


در قسمت پایینی سبد فلزی یک مجموعه مخروطی شکل بتنی اجرا می‌شود که نقش اصلی در انتقال بارهای وارده ناشی از سازه اعم از بارهای ثقلی و افقی برج را داراست. در اطراف مخروط بتنی مذکور یک تیر حلقوی بتنی اجرا و سپس پس تنیده می‌شود. همچنین قسمت مرکزی سازه رأس امتداد بدنه اصلی برج در محدوده اجرای سازه فلزی رأس در امتداد عمودی پس تنیده می‌شود.- ساختمان لابی
ساختمان لابی یک بنای شش طبقه با فونداسیون مشترک با برج است. این بنا بتنی و از تراز 5/9- متر آغاز می‌شود و بام آن در تراز 28 متر به بدنه اصلی برج متصل می‌شود مساحت لابی حدود 15000مترمربع است. این ساختمان در چهار محل توسط پل‌های ارتباطی به بدنه اصلی برج مرتبط می‌شود و از این طبق می‌توان به آسانسورهای موجود در بدنه اصلی دسترسی داشت. از امکانات ویژه لابی می‌توان به قرار گرفتن بخش‌های اداری ـ تجاری و پشتیبانی و موزه انقلاب اسلامی (پیشنهادی) نام برد.- مرکز همایش‌های بین المللی و مرکز ارتباطات تهران:

دارای زیر بنایی در حدود 50000 مترمربع می‌باشد، تعداد طبقات آن 8 بوده که مشتمل بر سالن اصلی با قطر رینگ 40 متر و ظرفیت 1500 نفر می‌باشد، در مرکز همایش‌ها و جشنواره‌های بین المللی تهران هر صندلی دارای یک خروجی جهت تهویه هوا و سالن نیز جداگانه تهویه مطبوع می‌شود. این مرکز دارای سه طبقه پارکینگ نیز می‌باشد.

- هتل پنج ستاره مرکز ارتباط تهران:

این بنا شامل 18 طبقه که در مجموع دارای 500 اتاق و حدود 97000 مترمربع زیر بنا می‌باشد. هتل پنج ستاره دارای 15 عدد آسانسور می‌باشد. علاوه بر ‌آن هتل دارای سه طبقه پارکینگ به ظرفیت 200 خودرو می‌باشد. در مجموعه حاضر استخر، سونا، جکوزی و سالن بدنسازی وجود دارد.

هتل شامل سه رستوران و یک تالار پذیرایی می‌باشد که در آنها غذاهای ایرانی و خارجی سرو می‌شود. از دیگر امکانات این هتل می‌توان درمانگاه، آژانس تاکسی و فضاهای اداری، خدماتی و واحدهای تجاری را نام برد.

- مرکز تجارت بین الملل:

این مرکز با حدود 216000 متر مربع زیر بنا با ارتفاع 33 متر در هفت طبقه (2 طبقه پارکینگ و 5 طبقه فوقانی) ساخته شده است.

- دکل آنتن:

این سازه اسکلت فلزی به ارتفاع 120 متر است که از فولاد خاص ضد خوردگی ساخته می‌شود در 45 متر بالایی دکل، سه نوع آنتن فرستنده نصب می‌شود و در همین قسمت پوششی فایبر گلاس روی دکل قرار خواهد گرفت.مطالعات میکروژئودزی و رفتارسنجی ژئوتکنیک برج میلاد:

این مطالعات از اواخر سال 1377 و هم زمان با شروع بتن ریزی بدنه برج، آغاز و سیستم مربوط به آن طراحی شد و هدف آن، بررسی حرکت‌های احتمالی افقی و ارتفاعی محوطه پیرامون برج و بدنه بتنی آن می باشد.

سیستم طراحی شده شامل شبکه سه بعدی خارج برج (9پیلار میکروژئودزی که در محوطه اطراف برج مستقر شده) است. شبکه سه بعدی روی بدنه برج (20 نقطه نشانه در 5 تراز مختلف ارتفاعی برج) و شبکه ترازیابی (8 نقطه در محوطه اطراف و 7 نقطه پای بدنه برج) است. این نقاط به عنوان نقاط مبنا هستند و در مقاطع مختلف زمانی و براساس پیشرفت عملیات اجرایی برج، مختصات آنها قرایت و با مراحل قبل مقایسه می‌شود. به این ترتیب، کلیه حرکت‌های افقی و ارتفاعی محوطه و بدنه برج به دست می‌آید. این حرکت‌ها با مقادیر تئوری مقایسه می‌شوند و سپس تصمیمات لازم فنی و اجرایی گرفته می‌شود. لازم به ذکر است دستگاه‌هایی که در این مشاهدات مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای دقت و حساسیت بسیار زیادی می‌باشد، ضمن آن که هر مشاهده چندین بار صورت می‌گیرد تا خطاها به حداقل برسد. تاکنون چهار مرحله مشاهدات میکروژئودزی انجام شده و گزارش‌های مربوط ارسال گردیده است. زمان این مراحل خردادماه 78، مهرماه 78، اسفندماه 80 و اردیبهشت‌ماه 82 بوده است. مقدار جابجایی‌های مسطحاتی و ارتفاعی بر اساس آخرین مشاهدات به شرح ذیل می‌باشد:

شبکه‌ی سه بعدی خارج برج

حداکثر جابجایی مسطحاتی پیلارهای 9 گانه نسبت به اولین مرحله مشاهدات خردادماه 78 حدود 4 میلی‌متر و نسبت به مرحله قبلی مشاهدات (اسفند 80) حدود 2میلی‌متر است. ضمن آن که هیچ کدام از پیلارها حرکت ارتفاعی نداشته‌‌اند.

شبکه‌ی سه بعدی روی بدنه‌ی برج

تراز 2/49 متر:

نقاط نشانه در این تراز برج حرکت مسطحاتی معادل حداکثر 7/4 میلی‌متر نسبت به مهرماه 78 و 6/1 میلی متر نسبت به اسفندماه 80 داشته‌اند. مقدار جابجایی عمودی (نشست) این نقاط حدود 25 میلی‌متر نسبت به مهر ماه 78 سه میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می‌باشد.

تراز 2/145 متر:

نقاط این تراز حرکت مسطحاتی معادل حداکثر 25 میلی‌متر نسبت به مهر ماه 78 و 6 میلی‌متر نسبت به اسفندماه 80 داشته‌اند و مقدار نشست این نقاط نیز حدود 51 میلی‌متر نسبت به مهر‌ماه 78 و 3 میلی‌متر نسبت به اسفندماه 80 می‌‌باشد.

لازم به ذکر است حرکت‌های مسطحاتی در این ترازها مطابق پیش‌بینی‌ها است. در تراز 2/145 هم قاعدتاَ باید حرکت‌های مسطحاتی بیش از ترازهای پایین‌تر باشد. علت آن هم می‌تواند مواردی از قبیل کاهش قطر بدنه اصلی، خطای بیشتر قرایت، تأثیر باد، تابش یک طرفه آفتاب به بدنه برج و تغییرات حرارتی باشد. این موارد در ارتفاع‌های بالاتر تأثیر بیشتری دارد. در مورد نشست‌ها نیز با توجه به تغییر شکل الاستیک بدنه بتنی برج و تغییر شکل‌های ناشی از خزش بتن و همین طور نشست پی‌برج این مقادیر مطابق روابط تیوری و قابل پیش‌بینی می‌باشد.

به تیرماه 78 نشستی معادل 9میلی‌متر داشته و نسبت به اسفندماه 80 تغییری نداشته است. جابجایی این نقاط تقریباَ معادل نشست پی‌برج می‌باشد که کمتر از مقدار پیش‌بینی شده نشست پی‌برج می‌باشد.

نتیجه: خوشبختانه تغییراتی که در مجموعه برج و محوطه اطراف آن مشاهده شده در حد تغییرات قابل پیش‌بینی بوده و هیچ حرکت نامتعادل و نگران کننده‌ای موجود نیست.

منبع: یادمان سازه - yadman.ir

به نقل از سایت خاکزاد دات کامطبقه بندی:
برچسب ها: برج میلاد،

تاریخ : جمعه 21 آذر 1393 | 10:07 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic