مرکز مالی جهانی شانگهای که به اختصار Shanghai WFC یا SWFC نامیده می‌شود، یکی از پروژه‌های بلند پروازانه چینی‌ها به منظور دستیابی به توسعه اقتصادی است که به عنوان یکی از بلندترین آسمان‌خراشهای جهان به شمار می آید. این برج در منطقه ای ساخته می شود که زمانی مزرعه و مرداب بوده است.
این مرکز در منطقه تجاری و اقتصادی Lujiazui، در مرکز ناحیه جدید Pudong شانگهای، واقع است. توسعه ناحیه جدید Pudong شانگهای بخشی از برنامه درازمدت دولت چین برای توسعه و عمران شهری سریع و در مقیاس بزرگ محسوب می‌شود. تا پایان سال 2005 میلادی، حدود سه هزار واحد مالی از جمله 87 مرکز داد و ستد بانکی خارجی در شانگهای ایجاد شده است.

عملیات ساختمانی مرکز مالی جهانی شانگهای در آگوست سال 1997 شروع شد، اما از اکتبر سال 1998، اجرای پروژه به دلیل بحران اقتصادی آسیا و رکود ناشی از آن، به حال تعلیق درآمد، تا اینکه پروژه در سال 2003 دوباره به جریان افتاد و پس از اعمال تغییرات و اصلاحاتی در طرح نخستین آن، برای تطابق طرح با آخرین نیازمندیهای تکنولوژیکی و کارکردی شرکتهای مالی فعال در بازارهای آسیا، عملیات ساختمانی مرکز از نوامبر سال 2005 یک بار دیگر آغاز شد. ساختمان بلند، باریک و گوه ‌شکل این مرکز در 101 طبقه توسط شرکت (KPF Kohn Pederson Fox Association) مستقر در نیویورک، طراحی شده است و ارتفاع نهایی آن 492 متر است. با سرعتی بسیار بالا (هر طبقه در 5/4 روز) و هزینه‌ای بالغ بر 1/1 میلیارد دلار ساخته شد.


فرم اصلی طرح ساختمان مرکز مالی جهانی شانگهای، یک مکعب است که به وسیله قوسهایی که به برافراشتگی ساختمان تأکید می‌کنند، قطع ‌شده است. شاخص‌ترین عنصر طرح که موجب تقویت هندسه اصلی ساختمان می‌شود و تحسین بسیاری از معماران را برانگیخته است، فضای خالی یا روزنی می‌باشد که در میان سطوح فوقانی ساختمان ایجاد شده است و به مثابه دروازه‌ای در آسمان عمل می‌کند. در ضمن از نظر سازه‌ای، روزن ایجاد شده موجب کاهش فشار باد بر سازه می‌شود. این فضای خالی که گردشگران قادر خواهند بود در آن قدم بزنند، با افزایش ارتفاع ساختمان عریض تر شده و در انتهای برج با یک پل که دو طرف ساختمان را به هم وصل می‌کند، بسته می‌شود.

در طرح نخستین برج، فضای خالی بالای آن با اقتباس از دروازه مدور موجود در باغهای چین باستان (موسوم به دروازه ماه)، دایره‌ای به قطر 50 متر پیش‌بینی شده بود، اما در اواسط سال 2005، KPF طرح جایگزین دیگری ارائه کرد که بر اساس آن یک فضای خالی مربع‌شکل جایگزین روزن دایره‌ای شکل قبلی شد. همچنین در طرح جدید، عرصه‌ای به مساحت 700 مترمربع در طبقه 101، جهت مشاهده شهر از بالا، مرتفع‌ترین عرصه رصد و مشاهده در جهان خواهد بود.«آکیما یوشیمارا» Akio Yoshimura، مدیر مرکز مالی جهانی شانگهای، از مزایای طرح جدید به موجزتر بودن آن و نیز تسهیل عملیات ساختمانی و کاهش هزینه‌ها و زمان ساخت‌وساز اشاره می‌کند. او می‌گوید: «من شخصاً طرح جدید را خیلی دوست دارم؛ فضای خالی مربع‌شکل بالای برج شبیه یک پنجره است که از طریق آن می‌توان به آینده‌ای پرامید نگریست.»

ساختمان مرکز مالی جهانی شانگهای بصورت یک مجتمع چندمنظوره طراحی شده و در طرح آن علاوه بر فضاهای اداری هوشمند که از بالاترین سطح کیفیت و کارکرد برخوردار هستند، تسهیلات جنبی فراوان از قبیل فضاهای کنفرانس، یک هتل مجلل پنج ستاره، فضاهای تجاری و رستوران‌ پیش‌بینی شده است.

طرح کلی، مقیاس و ساختار جدید برنامه‌ریزی مرکز مالی جهانی شانگهای به گونه‌ای است که این ساختمان را به نشانه شهری جدید شانگهای در قرن 21 و از آن مهم‌تر به نماد موفقیت اقتصادی آسیا تبدیل می کند و این مرکز منادی آغاز دوران جدید تجارت در آسیا خواهد بود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی معماری و شهرسازی - uan.ir

به نقل از سایت خاکزاد دات کام

طبقه بندی:
برچسب ها: کوتاه درباره مركز جهانی شانگهای چین،

تاریخ : جمعه 21 آذر 1393 | 09:59 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic