جوشكاری باید بخوبی انجام گیرد تا استحكام اتصال كافی ایجاد كند. معدودی از موارد اصلی جوشكاری در این قسمت شرح داده می شود.
تمام ناظرین و بازرسان باید بتوانند نمادهای استاندارد جوشكاری را تفسیر كنند. انواع اصلی جوشهای سازه ای عبارتند است از جوش كنجی، جوش شیاری (لب به لب یا جناغی) و جوش پرچی یا مسدود.
دیگر موارد لازم برای دستیابی به جوش رضایتبخش، علاوه بر استفاده از جوشكاران ورزیده عبارت اند از آماده سازی درست فلز كار، به كار بردن الكترودهای مناسب و همچنین استفاده از شدت جریان برقی درست، توجه به مقدار ولتاژ و تنظیم قطبیت.
چندین روش و ارسی برای تعیین كیفیت جوشكاری در اختیار داریم. روشهای آزمونی عبارتند از وارسی چشمی، آزمون مخرب، وارسی پرتونگاری، وارسی فراصوتی، وارسی ذرات مغناطیسی و وارسی مایع نافذ.

وارسی چشمی سریعترین، آسانترین، و پر مصرف ترین روش كنترلی جوشكاری است. به هر حال، وارسی چشمی وقتی موثر است كه ناظرانی ورزیده و آموزش دیده به آن بپردازند. در عین حال، این روش كمترین قابلیت اتكا را برای اطمینان از كفایت جوشكاری دارد. در روشهای كنترل كیفیت جوشكاری اساساًً آزمون مخرب را انجام می دهند و نیز در صورتی كه روشهای آزمون غیر مخرب حاكی از كیفیت مشكوك جوشكاری باشد انجام آزمون مخرب ممكن است برای تعیین استحكام واقعی جوشكاری لازم شود. بررسی پرتونگاری جوشكاری با تهیه تصویر پرتوی ایكس از جوش انجام شده، صورت می گیرد. پرتو نگاری اگر به درستی انجام شود، می تواند نقصهایی را كه ریزی آنها به كوچكی 2% ضخامت درز جوش داده شده است، مشخص كند. در وارسی فراصوتی از بسامدهای با ارتعاش زیاد برای تشخیص نقصها استفاده می كنند. ماهیت پیامدهایی كه از محل جوش بازتاب پیدا می كند، نشانی، نوع، اندازه، و محل هر نقصی را مشخص می كند. وارسی ذرات مغناطیسی عبارت است از كاربرد ذرات مغناطیسی كه روی جوش انجام شده پخش می شوند تا نقصهای سطح یا نزدیك به سطح جوشكاری را مشخص كند. البته از این روش نمی توان در مورد فلزات غیر مغناطیسی، مثل آلومینیوم استفاده كرد.
وارسی مایع نافذ با پاشیدن مایعی نفوذ كننده بر روی جوش انجام شده، خشك كردن سطح، و سپس استفاده از سیالی برای ظهور كه محل نفوذ مایع نافذ را در جوش نشان می دهد، انجام می گیرد. این روش ارزان است و به آسانی می توان آن را به كار بست، اما به كمك آن فقط می توان درزه هایی كه تا سطح گشوده هستند، مشخص كرد.



طبقه بندی:
برچسب ها: جوشكاری،

تاریخ : پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 | 06:39 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic