قبل از بتن ریزی باید كلیه آرماتورها با نقشه كنترل شود مخصوصا دقت  شود كه آرماتورها به همدیگر با سیم آرماتور بندی بسته شده باشند و اگر جایی فراموش شده است مجددا بسته شود.
فاصله ارماتورها یكنواخت باشد  زیرا اغلب اتفاق می افتد كه فاصله بین آرماتورها یكنواخت نیست .
بعضی از انها به هم چسبیده وبعضی با فاصله از همدیگر قرار میگیرند این  موضوع باعث میشود كه بتن نتواند كلیه میلگردها را احاطه نموده و قطعه  همگن و توپری بوجود بیاورد.
باید توجه شود كه محل بتن ریزی عاری از خاك و مواد زاید باشد. اگر بین اتمام كار آرماتور بندی و بتن ریزی چند روز فاصله باشد  حتی میباید محل كار با دقت بیشتری بازدید شود ودر تمام روز بتن ریزی حتما باید یك نفر كارگر با تجربه مدام قالبها را كنترل نموده و اثرات اضافه شدن وزن را روی آنها در نظر داشته باشد ودر موقع بروز خطر  افراد دیگر را مطلع كند.
در موقع بتن ریزی باید از رفت و امد زیاد روی آرماتورها جلو گیری نمود زیرا در این صورت در اثر وزن كارگران در آرماتورها انحنای موضعی بوجود خواهد امد .
بهتر است از قسمتی كه به مركز بتن نزدیك تر میباشد شروع به بتن ریزی نمود زیرا در این صورت رفت و امد كارگران از روی ارماتورها به حد اقل خواهد رسید و برای انكه پای كارگر ها در بتن تازه ریخته شده فرو نرود باید در مسیر عبور و مرور كارگر ها از تخته هایی زیر پای آنها استفاده شود.
باید مطمئن شویم كه همه گوشه های قالب از بتن پر شده و كرمو نمی باشد. در مورد ستونها باید ضربه های یكنواختی به بدنه قالب كوبید تا در اثر ارتعاش بوجود امده بتن در قالب بخوبی جابجا شود.

در دالها و تیر ها وسقفها باید با كوبیدن مدام بتن انرا به تمام گوشه های قالب راهنمایی نمود و جسم تو پری بوجود اوریم در بتن ریزی با ارتفاع زیاد بهتر است انرا در لایه های 30 سانتیمتری ریخته  و لایه را بخوبی كوبیدو بعد لایه بعدی را بریزیم.
در موقع بتن ریزی های با ارتفاع زیاد مانند دیوارها و سدها چنانچه اب اضافی بتن بالا بیاید باید بتن بعدی را قدری خشك تر ریخت تا این اب جمع شود.
تا انجا كه ممكن است بهتر است كه بتن ریزی بدون وقفه انجام گیرد تا موقع سخت شدن یكپارچه باشد ولی گاهی مجبور هستیم كه بتن ریزی را تعطیل نموده  و كار را در روز بعد شروع كنیم كه در چنین مواقعی باید محل قطع بتن حتما با نظر مهندس كارگاه انجام شود.
اما برای انجام بتن ریزی در این پروژه ابتدا همه مصالح مورد نیاز كه عبارت بودند از یك كامیون مكادم و ماسه شسته برای اجرای بتن ریزی به محل كارگاه  اورده شد البته سیمان پاكتی نیز از قبل اماده شده بود. یك منبع اب نیز برای استفاده در بتن سازی به محل كارگاه اورده شد.
برای مخلوط كردن بتن نیز از دستگاهی بنام میكسر استفاده میكردندو طریقه ریختن مصالح در ان به این روش بود كه ابتدا 1 پیمانه سیمان و 2پیمانه ماسه  و1 پیمانه شن و در حدود 5/1 پیمانه اب را در دستگاه میریختند و در حدود   5/1 دقیقه تمامی مصالح مخلوط میشد.
چون كه سطح پی سنگی در تمام جهات تراز بود دیگر نیازی به تراز كردن سطح بتن ریزی بوسیله شیلنگ تراز نبود و بوسیله یك نخ بنایی سطح شناژها در یك  اندازه ارتفاعی كه مهندس كارگاه انرا تایید كرد كشیدند تا سطح بتن یكنواخت و تراز در اید .
یك ساعت قبل از بتن ریزی سطح پی سنگی را اب پاشی كردند و سپس راه مناسب برای عبور فرغونها اماده كردند و دستگاه بتونیر یا میكسررا روشن كردند این دستگاه توسط یك كارگر ماهر هدایت میشد كه این كارگر اب مورد نیاز در  بتن را درون دستگاه میریخت وبا اهرمی كه در دست داشت بتن اماده شده را  درون فرغون ها میزیخت.
از ابتدای شروع بتن ریزی همه كارها را مهندس كارگاه تقسیم بندی كرد بطوری كه دو نفر مسئول ریختن مصالح در دستگاه میكسر بودند و یك نفر نیز مسئول هدایت دستگاه بود. دو نفر دیگر نیز مصالح را با فرغون به محل قالب ها انتقال میدادند ودر انجااستاد كار محل خالی كردن بتن در قالب ها را نشان میداد    انها نیز به اهستگی بتن را درون قالب میریختند.
بتن درون قالبها بوسیله یك نفر كارگر ویبره میشد بدین طریق كه با كوبیدن ضرباتی به پشت قالب ها بتن را به همه قسمتهای قالب هدایت میكرد.
البته سطح قالب بتن نیز بوسیله ماله كشی صاف و هموار میشد. بتن ریزی تا عصر ان روز ادامه داشت.
طبقه بندی:
برچسب ها: بتن ریزی،

تاریخ : دوشنبه 31 فروردین 1394 | 10:57 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic