تبلیغات
عمــرانـکده پاسـارگـــاد - تراكم بتن تازه
تراكم بتن تازه
تراكم بتن یعنی به حركت در اوردن ذرات بتن و كم كردن اصطكاك بین انها  و خارج كردن حبابهای هوا از بتن.
روشی كه معمولا برای تراكم بتن به كار می رود ارتعاش است .
هدف از متراكم كردن بتن و خارج كردن حبابهای هوا  ان است كه بتن تو پری بدست اید تا در نتیجه ان بتن از مقاومت بهتری برخوردار باشد ودر مقابل عوامل مخرب محیطی از خود دوام بهتری نشان دهد .
تراكم بتن با افزایش سطح تماس بین بتن و میلگرد چسبندگی بهتری بین انها فراهم كرده ونیز سبب می شود كه پس از باز كردن قالب ها سطح ظاهری صاف وبدون خلل وفرجی برای بتن حاصل شود.
قدیمی ترین روش برای ویبره كردن  ضربه زدن به قالب بتن است .
طبیعی است كه این نحوه ویبره برای كارهای كوچك و كم اهمیت می تواند تا حدودی مناسب باشد.

نگه داری از بتن
سیمان موجود در بتن  ریخته شده در مجاورت رطوبت باید سخت شده و دانه های سنگی موجود در مخلوط را به همدیگر چسبانده و مقاومت بتن را به حد اكثر برساند بدین لحاظ باید از خشك شدن سریع بتن جلوگیری نموده و انرا ازتابش شدید آفتاب و وزش بادهای تند محفوظ نگه داشته وسطح آنرا حداقل تا هفت روز مرطوب نموده و برای این كار بهتر است كه روی بتن تازه ریخته شده را با گونی یا كاغذ پوشانده و این پوشش را مرطوب نگه داریم.
با توجه به گرمی هوا بعد از 4تا5 ساعت از گذاشت بتن ریزی  باید شروع به آب دادن بتن كرد  زیرا در غیر اینصورت سطح ان ترك مویی خواهد خورد كه ایجاد این تركها باعث نفوظ هوا به داخل بتن شده وآرماتور بكار رفته در بتن در معرض خورندگی قرار میگیرد.
بتن تازه ریخته شده نباید در معرض بارانهای تند قرار گیرد زیرا باران
دوغاب سیمان و مصالح ریز دانه را شسته و سنگ های درشت را نمایان میكند.
اما در این پروژه نیز پس از بتن ریزی هر قسمت بوسیله پاكتهای سیمانی روی سطح بتن تازه ریخته شده را پوشاندند و پس از گذشت چند ساعت همه كاغذ ها را طوری مرطوب كردند كه سطح بتن در زیركاغذ كاملا مرطوب باشد.
واین كار را روزانه چهار بار انجام میدادند.


هم سطح كردن كف اتاق ها با شناژ افقی
پس از اینكه شناژهای افقی زیر دیوار و شناژهای عمودی ریخته شد بطوری كه در قسمتهای قبل توضیح داده شد بتن ریخته شده را بوسیله پوشاندن كاغذ  از تابش مستقیم آفتاب محافظت كردندو همراه با آن روزانه سه تا چهار بار  سطح بتن را آب میدادندپس از گذشت یك هفته قالب های افقی را باز كردند.
به دستور مهندس كارگاه چند كامیون مخلوط قلوه سنگ و چند كمپرسی مخلوط سرند شده را به محل كارگاه آوردند و بوسیله یك ماشین لودر ابتدا قلوه سنگها  را درون فضاهای خالی بین شناژها ودرون اتاقها ریختندبطوری كه سطح قلوه سنگها در همه اتاقها در یك سطح بود و بعد از ان مخلوط سرند شده را روی این  قلوه سنگها ریختند بصورتی كه سطح تمام اتاقها بالا امد و هم سطح شناژ افقی  شد.
بعد از اینكه خاك ریزی توسط لودر به اتمام رسید تمام سطح خاك ریزی شده را اب پاشی  كردندوبعد از ان بوسیله غلطك دستی شروع به متراكم كردن ومسطح كردن خاك شدند با این كار سطح تمام اتاقها یكی شد و به اصطلاح كف همه  اتاقها همسطح شناژافقی شد.طبقه بندی:
برچسب ها: تراكم بتن تازه،

تاریخ : دوشنبه 31 فروردین 1394 | 10:53 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک