اغلب شناژهای عمودی بصورت چهار ضلعی مربع یا مستطیل می باشند.
برای قالب بندی شناژهای عمودی ابتدا ابعاد شناژ را از روی نقشه تعیین نموده و دو ضلع قالب را به همان میزان از تخته های مناسب بریده وبه چوبهای چهار تراش  كه به ان پشت بند می گویندمیخ می كنند.
پشت بند های اضلاع مقابل قالب اولا در حدود 10تا15 سانتیمتر از پهنای قالب بیشترباشد در ثانی پشت بندهای اضلاع مقابل درست مقابل یكدیگرقرار گیرد تادر موقع اتصال چهار ضلع شناژ به یكدیگر با تعیین سیم نجاری به این زاییده ها امكان اتصال آنها به یكدیگر به سهولت انجام پذیر باشد.
اما در مورد باز كردن قالب معمولا به محض اینكه بتن حالت روانی خود را از دست داد و شكل هندسی خود را حفظ كرد می توان قالب آنرا باز كرد و معمولا 48 ساعت بعد از بتن ریزی این امكان وجود دارد.
در موقع باز كردن قالب باید توجه شود كه قالب را با احتیاط طوری باز كرد كه گوشه های تیز شناژ خراب نشود.
باید توجه نمود كه در موقع نصب شناژهای قائم و مخصوصا ستونها   كاملا شاغولی نصب شود زیرا اگر ستون كاملا شاغولی نباشد بارهای وارده  محوری نبوده و ممانهای محاسبه نشده در ان بوجود امده و موجب تخریب ساختمان می گردد.
پس از بستن قالب  شناژهای قائم موقعیت قالب را با تیرهای چوبی كه در چهار جهت در پای شناژ روی كف قرار داده شده اند تثبیت می كند.
قالب بندی هر شناژ عمودی باید مستقیما دارای ایستایی كافی باشد و تكیه دادن قالب بندی یا داربست آن به شناژهای مجاور مجاز نمی باشد.


دیوار چینی
برای انجام عملیات دیوار چینی ابتدا استاد كار شمشه را در دو طرف یك دیوار شاغول و سپس گچ زد و بوسیله یك نخ به دو شمشه به ارتفاع 15الی17 سانتیمتراز سطح كرسی سفت كرد و یك كارگر هم كه فقط موظف بود ملات را  با یك فرغون  پیش استاد كار ببرد وبا بیل ملات را جلو دست استاد كار روی  سطح كرسی (دیوار) می ریخت و استاد كار ملات را روی دیوار بوسیله  كمچه پهن می كرد و بلوكها را یكی یكی روی ملات می گذاشت و فشار می داد تا بلوكها درون ملات قرار گیرند.
پس از اینكه بلوكها در ملات قرارمی گرفتند یك نفر كارگر مقداری قلوه سنگ  به دست استاد كار می داد و او نیز قلوه سنگها را درون بلوكها می ریخت البته قلوه سنگها همه فضا های بلوك را پر نمی كردند وبه همین دلیل فضاهای باقی مانده را بوسیله ملات ماسه سیمان پر می كردند و سطح بلوك را كاملا صاف میكردند تا برای رج بعدی یا ردیف بعدی آماده باشد.
كل كار تقسیم بندی شده بود بصورتی كه یك كارگر فقط مسئول آماده كردن ملات و آوردن آن با فرغون بود و كارگر دیگری هم مسئول آوردن قلوه سنگ با فرغون بود و كارگری دیگر هم بوسیله فرغون بلوكها را نزدیك كار میبرد و به دست استاد كار می داد .
هر رج كه تمام می شد استاد كار نخی را كه ازقبل برای صاف گذاشتن و در یك امتداد قرار دادن بلوكها بسته بود را به اندازه یك بلوك  بالا می اورد و مجددا بر روی بلوكها ملات پهن می كرد و و بلوك دیگری را روی ان می چید.
این كار را تا زمانی انجام دادند كه دستشان به محل گذاشتن بلوكها می رسید و سپس برای تسلط بیشتر اقدام به درست كردن چوب بست كردند.
نحوه ساخت چوب بست به این روش بود كه ابتدا چند بلوك را روی هم قرار دادند و یك تخته پهن را روی ان گذاشتند كه این روش ساده ترین روش ساخت  چوب بست می باشد البته یكی از مزایای ساخت این مدل چوب بست  ساخت سریع  ان می باشد در ضمن این نوع چوب بست به سهولت قابل انتقال به محلی  دیگر از كارگاه می باشد.

نحوه پر كردن شناژ های عمودی
قبل از آماده كردن بتن ابتدا یك چوب بست را در كنار شناژ عمودی درست  كردند وسپس یك نفر كارگر روی چوب بست ایستاد.
دو نفر كارگر دیگر نیز مسول آوردن بتن به پای چوب بست بودند.
یكی از كارگرها بوسیله بیل بتن را از درون فرغون برمی داشت و درون  استانبولی میریخت و كارگری كه روی چوب بست ایستاده بود نیز استانبولی را درون قالب خالی میكرد.
یك نفر نیز هر بار بعداز ریختن تقریبا 30سانتیمتر بتن درون قالب با ضرباتی محكم كه به پشت قالب وارد میكرد سعی در ویبره كردن بتن میكرد والبته در بعضی  از مواقع نیز به بالای قالب رفته و بوسیله میلگردی كه در دست داشت شروع به كوبیدن بتن درون قالب میكرد.
این كار را تا زمانی انجام دادند كه همه  شناژهای عمودی پر شد.

هم سطح كردن دیوار
به وسیله ملات ماسه سیمان تمام سطح دیوارراكه درآن قسمت شناژافقی زیرسقف  قرار میگرفت به سطح هموار ویكسان تبدیل كردند سپس قفسه های آرماتور را روی آن قرار دادند وقالب بندی كردند.
سپس بلوك سقفی به محل كارگاه آوردهشد . تیرچه ها را روی شناژها صف دادند . پس از چیدن تیرچه ها بلا فاصله یك بلوك در ابتدا ویك بلوك در انتهای تیرچه قرار دادند تا فاصله یكسانی وجودداشته باشد قبل از كار گذاشتن بلوكها درون تیرچه ها ملات گچ وسیمان را به
صورت دوغاب درست كرده وبلوكها را روی صفحه پلاستیكی قرار دادند و  دوغاب را روی آنها ریختند وفضای خالی روی بلوكها را با این كار پر كردند.
پس از آن چیدن تمامی بلوك ها انجام شد . پس از گذاشتن تمام تیرچه ها طبق نقشه جای لوله گازو لوله های محافظ برق را دردیوار د رآوردند و بعد لوله ها را نصب كردند البته قبل از اینكه بلوكها رابچینند شروع به شمع زدن زیرتیرچه كردند بطوری كه شمع ها را به فاصله 5/1 متری از همدیگر قرار می دادند .
زیر همه شمع ها را تخته ای گذاشتند كه به آن گوه گفته می شود كه برای تنظیم ارتفاع شمع استفاده میشود و آنها را محكم كردند. بعد از گذاشتن شمعها بلوكهای بین تیرچه ها را چیدند در انتهای هر تیرچه كه به علت اینكه نمیتواستند از بلوكCm30 استفاده كنند از بلوك cm10 استفاده شد . در وسط تمام بلوكها وبصورت عمود برتیرچه ها فضاهای خالی cm10 را قرار دادند برای ایجاد شناژ مخفی   وپس از آن 1 تخته سپری كردند واز دو میلگرد 14 استفاده كردند وبرای میلگردهای افت  وحرارت از آرماتور 8 استفاده شد و سپس عملیات بتن ریزی به ضخامت 5 تا7 سانتیمتر انجام شد.طبقه بندی:
برچسب ها: قالب بندی شناژ های عمودی،

تاریخ : شنبه 29 فروردین 1394 | 07:02 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic