مصارف عمده پومیس

مصالح ساختمانی
وزن مخصوص پومیس كمتر از یك است. نفوذ پذیری كم، مقاومت تراكمی كافی و مدول الاستیسیته پومیس باعث  شده که  از آن به عنوان مصالح مناسب در ستونهای سبك و پلاستر نمای ساختمان، پركننده عایق سبك، بلوك‌های ساختمانی تزیینی و... ایجاد كرده است. كم شدن وزن بتن، جابجایی آن را آسان كرده، حجم ستونهای مورد نیاز و پی را كاهش داده و مقاوم سازی را كاهش می‌دهد. بلوك ساختمانی با ماسه و شن وزنی در حدود 17 كیلوگرم دارد در حالی كه مخلوط پومیس با ماسه و شن، وزن آن را به 13 كیلوگرم كاهش می‌دهد. با افزایش رنگدانه، از پومیس برای ساخت بلوك های تزیینی رنگین استفاده می كنند.

ساینده
پومیس و پومیسیت به عنوان ساینده مورد استفاده قرار می گیرند.خشن بودن پومیس، شكنندگی زیاد با شكستگی‌های مخروطی و سختی 6-5، باعث گردیده است که از آن به عنوان ساینده (صابون دست و مواد شوینده خانگی، جلای دستی، چرم سازی، پودر ساینده دندان، پودر ساینده شیشه تلویزیون و... استفاده می شود. پومیس مورد استفاده در ماشین لباسشویی می‌بایست سبك باشد تا شناور شود و همچنین باعث خورندگی دستگاه نشود، لذا انواع روشن تر كه قطعات خرده سنگی كمتری دارند مناسب تر است.

پاک کننده ها
پومیس و پومیسیت در تهیه صابون و پاک کننده ها کاربرد دارد.

پزشکی و دارو سازی
در پزشکی از پودر پومیس برای خشک کردن زخم ها استفاده می شود. از پودر پومیس فاقد سیلیس به علت خاصیت پاک کنندگی برای تهیه پودر دندان نیز استفاده می شود. همچنین پودر پومیس برای زدودن چربی ها نیز کاربرد دارد.

حمل كننده
در هنگامی كه حفرات پومیس به هم متصل باشند، قدرت جذب بالایی دارد، تخلخل به همراه مساحت سطح زیاد از آن جذب كننده خوبی ساخته است و به عنوان حمل كننده كاتالیزورها، كف شوها، اسید شویی، جمع كننده روغن، در كباب پزهای گازی و... کاربرد دارد.

پركننده
پومیس بسیار دانه ریز، سفید و خالص با اندازه های مختلف می تواند به عنوان پركننده در رنگ و آسفالت بكار رود. انواع بسیار دانه ریز آن به عنوان پوزولان است كه از واكنش آن با هیدروكسید كلسیم در سیمان، اجزاء تشكیل دهنده سیمان به یكدیگر می چسبند. خواص پومیس و كم هزینه بودن آن از آن فیلتر مناسب برای آب نوشیدنی ها، نفت و سوخت ساخته است.

پوزولان
با استفاده از پوزولان به نسبت 15 به 35 درصد وزنی, پوزولان می‌تواند جایگزین سیمان پورتلند گران قیمت شود که كارپذیری آن را بالا برده و مقاومت تراكمی و كششی آن را افزایش می‌دهد.

استاندارد‌ها
مصالح:
در ایتالیا انواع آن شامل 5-3،7-3،10-7،12-10،15-0 و18-0 میلیمتر یا به صورت مخلوط، چگالی 550 تا 750 كیلوگرم بر متر مربع

مصالح سبك:
از8 میلی متركوچكتر، بتن ساختمانی بر اساس وزن مخصوص خشك برای مصالح ریز دانه880 كیلوگرم بر متر مربع تا 1120 كیلوگرم بر متر مربع برای انواع درشت دانه.

ساینده
از 6 مش برای پاك كننده‌ها تا 30 مش برای جدا دادن متغیر است. درجه خلوص 85/99% یا 95/99% با توجه به درخواست می‌باشد و اندازه میانگین ذرات 350، 250،150 و 75 میكرومتر. انواع با جداره نازك حفره‌ها ارجح‌ترند.

سنگ اسید شویی:
درشت و دانه های بالای 9/1س.م

بازیافت
هیچ

جایگزین‌ها
ساینده:
بوكسیت و آلومینا (آلومینای پخته)، كروندم، الماس، دیاتومیت، فلدسپار، گارنت، منیتیت، نفلین سینیت، الیوین، پرلیت، ماسه سیلیسی، تریپلی، استارولیت، كاربید كلسیم و ایلمینیت.

پركننده ها:
تری هیدرات آلومینیم، باریت، كربنات كلسیم، كائولن، میكا، نفلین سینیت، پرلیت، پیروفیلیت، تالك،سیلیس میكروكریستالین، پودرسیلیس و سیلیس سنتز شده، ولاستونیت.

پركننده كم چگال:
گلوله ریز و تو خالی شیشه ای و پلاستیكی.

فیلتر :
كربن فعال شده، آنتراسیت، آزبست، سلولز، دیاتومیت، گارنت، منیتیت، پرلیت، ماسه سیلیسی، ایلمنیت.

مصالح سبك وزن:
رس منبسط شده، پرلیت، شیل منبسط شده، ورمیكولیت، زئولیت.

پوزولان:
دیاتومیت، سولوی پخته یا خام خاكستر آتشفشانی، شیل اپالین.

آجر عایق حرارتی صوتی:
رس، دیاتومیت، پشم، شیشه، پرلیت منبسط شدهطبقه بندی:
برچسب ها: پومیس،

تاریخ : پنجشنبه 21 اسفند 1393 | 11:57 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic