تاریخچه رومالین :

این پوشش یک پوشش زیبا و در عین حال اقتصادی میباشد که توسط ژاپنیها ابداع واستفاده میشده یعنی مردم ژاپن به علت سرمای زیاد منطقه ژاپن از این پوشش به عنوان عایقی  در برابر سرما استفاده میکردند و سبوس برنج را بعد از کوبیدن با چسب ترکیب نموده و به صورت لایه ای روی درها میمالیدند بعدها این پوشش شکل کاملتری گرفت و در  اروپا استفاده شد و به جای سبوس و ساقه برنج از مواد دیگری   استفاده شد یعنی ماده اولیه  از  سلولز استفاده شد و  افزودنیهای  فراوانی به آن اضافه شد که تنوع این محصول را بسیار زیاد نمود و کم کم به صورت یک پوشش شناخته شده در آمد که در تمام دنیا کار برد دارد .

  رومالین در ایران :

در ایران نیز شركت رومالین(بنا نما ) از سال 1376 با موضوع اساسنامه تولید رومالین تاسیس و پس از ماهها تجربه و تحقیق مفتخر به ارائه محصولی مطمئن با خصوصیات فوق الذكر و اخذ مجوز از وزارت صنایع و معادن ) به متخصصین و دست اند كاران گردیده است. انتخاب رومالین بعنوان یكی از 10 محصول برتر صنعت ساختمان (برگزیده از سوی اتحادیه صادر كنندگان محصولات ساختمانی و انجمن صنعت ساختمان كشور) پس از حضور موفق این محصول در نمایشگاه بین المللی تخصصی ساختمان سال 1377 آن را مورد توجه كارشناسان و متخصصین ساختمان قرارداده و با توجه به خصوصیات فوق العاده این محصول و نیز پس از سالها استفاده از این محصول ، اینك رومالین مورد استفاده روز افزون دست اندركاران ساختمانی قرار گرفته است ، و در آینده ای نزدیك بخاطر ویژه گیهای فنی و اجرائی ، همچون دیگر كشورها جایگزینی مناسب برای بسیاری از روشهای پوشش سطوح در ساختمانهای مسكونی ، اداری، تجاری، اماكن عمومی ، هتلها و اماكن توریستی ، رستورانها ، استودیو های ضبط صدا و تصویر ، دكورها و سالنهای سینما ئی ، و غیره خواهد شد.


خصوصیات رومالین :

۱-  تنوع بسیار زیاد در رنگ

۲- . قابلیت شستشو بر اساس دستورالعمل اجرائی

۳- . آنتی ایستاتیک و دافع گرد و غبار

۴- . عایق حرارت و صرفه جوئی در انرژی

۵-  عایق صوتی

۶-  بدون بو و حساسیت

۷-  غیر قابل اشتعال

۸-  پایداری بیشتر در برابر رطوبت در مقایسه با رنگها و پوششهای دیگر

۹- .سرعت اجرائی بسیار بالا

۱۰-  خاصیت کشسانی و ضریب الاستیسیته بالا ترکها و عیوب زیر کار را می پوشاند

۱۱- . قابلیت چسبندگی به کلیه سطوح

 سرعت بالای اجرا:

رومالین از نظر اجرا دارای سرعت بسیار بالائی می باشد . برای مثال : در مقایسه با رنگ سرعت اجرای آن 6 برابر بیشتر و در صورتی كه اجرای رومالین قبل از مرحله سفید كاری باشد ، این سرعت به بیش از 9 برابر می رسد.

 قابلیت اجرا در همه مکانها :

رومالین ، با توجه به مشخصات فوق ، از نظر كیفیت ، زیبائی و اقتصادی كاملاً نسبت به محصولات مشابه صاحب برتری و امتیاز می باشد . می توان آنرا بعنوان بهترین پوشش ساختمانی جهت اجرا در دیوارها و سقفهای ساختمانهای مسكونی ، هتلها ، اماكن عمومی ، رستورانها ، بیمارستانها ، استودیوهای ضبط صدا و تصویر ، دكورهای سینمائی ، سالنهای سینما ، فروشگاه‌ها ، ورزشگاه‌ها ، ادارات و غیره استفاده نمود.

 محاسن دیگر رومالین :

صرفه جوئی در زمان و لذا بازگشت سریع سرمایه به دلیل سهولت و سرعت اجرائی بسیار بالای این پوشش و همچنین قابلیت چسبندگی پوشش رومالین در كلیه سطوح و قابلیت جایگزینی این پوشش بجای دو آیتم سفید كاری و نقاشی.

صرفه جوئی در هزینه و انرژی و زمان به جهت تدارك مصالح و نیز پرسنل پیمانكار
صرفه جوئی در هزینه و انرژی و زمان به جهت نظارت و كنترل اجرائی.

صرفه جوئی در هزینه حمل و نقل و انبارداری :

صرفه جوئی در هزینه مرمت و نگهداری به جهت انعطاف پذیری و مقاومت كششی قابل ملاحظه رومالین در برابر تركهای زیر كار ، حاصل از نشست اولیه ساختمان یا افت مصالح و همچنین به جهت پایداری قابل ملاحظه این پوشش در برابر رطوبت و عوامل آسیب زای دیگر پابلیت گرد روبی با جارو برقی به دلیل خاصیت آنتی استاتیك و قابلیت تمیز كردن بر طبق دستور العمل و لذا بالا بودن عمر مفید این پوشش.
قابلیت ایجاد خاصیت شست و شو به جهت مصارف خاص (مانند فضا های مرطوب ، مصارف صنعتی     
عدم صرف هزینه های تعویض رنگ بطور متوسط در هر دوسال یكبار (بدلیل عمر متوسط پوشش رومالین تا 8 الی 10 سال) صرفه جوئی در مصرف سوخت و انرژی در دراز مدت بدلیل پرت حرارتی بسیار كم و غیر قابل قیاس با پوششهای دیگرارزش افزوده مصالح مصرفی بدلیل خاصیت آكوستیك و جذب صوت و لذا مناسب جهت استفاده در محیطهای با آلودگی صوتی.

ارزش افزوده مصالح مصرفی به دلیل غیر قابل اشتعال بودن این پوشش در هنگام آتش سوزی.

صرفه اقتصادی استفاده بهینه از پوشش رومالین در ادغام با پنلهای پیش ساخته سبك به شرح ذیل است :

حذف اندود گچ و خاك و لذا برابری هزینه رومالین با هزینه گچ و خاك + سفید كاری + رنگ
حدود %20 صرفه جوئی در كل زمان ساخت پروژه (بدلیل سرعت فوق العاده زیاد در سه مرحله سفت كاری ، نازك كاری و تاسیسات برقی) حدود %10 صرفه جوئی در فولاد مصرفی ساختمان بدلیل تقلیل وزن سفت كاری ساختمان (سبك سازی وزن سازه) و لذا افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله.

بونداشتن رومالین در هنگام اجرا ، سادگی اجرا و نظافت محیط در هنگام اجرا.

ایجاد آرامش محیطی بدلیل تخلخل و بافت ویژه این پوشش و ملحوظ نمودن مبحث روانشناسی رنگها در طراحی معماری سازه.

استفاده در دکوراسیون مکانها :

به جهت ایجاد فضای دكوراتیو در طراحی داخلی ساختمانها و در پروژه هائی نظیر اماكن توریستی و فرهنگی مانند هتلها و كتابخانه ها ، رستورانها ، سالنهای اجتماعات ، آمفی تئاتر ها و سینماها ، مراكز تجاری و غیره بكار برده می شود كه دارای مشخصات رومالین كاربردی می باشد. امروزه طراحان و آرشیتكت های موفق جهان در طراحی داخلی ساختمان و خلق آثاری بیاد ماندنی و جذاب پوششهای الیافی را بعنوان یكی از ابزارهای اصلی كار خود انتخاب نموده اند.

رفع عیوب زیر کار :

 با توجه به ضخامت رومالین ( 2 الی 3 میلیمتر ) پر نمودن منافذ و سوراخها و خراشیدگیهائی كه رومالین قادر به پر كردن آنها نبوده و یا حجم مصرف خمیر زیادی الزامی است ، و همچنین توجه به این نكته ضروری است كه رومالین تنها یك پوشش بوده و هرگز ناشاقولی و ناترازی سطوح و پستی و بلندیهای حاصل از این عیوب را بر طرف نخواهد كرد.

دستور اعمل وزمان لازم برای خشک شدن :  

با توجه به آسیب پذیری خمیر رومالین پس از اجرا و در هنگام خشك شدن كارفرما می بایست به نكات زیر توجه نماید:

۰۱ جلوگیری از هر گونه ضربه و سایش و اصطكاك بدن یا هر شی خارجی با سطح پوشیده از رومالین.

۰۲ خودداری از انجام هر گونه عملیاتی كه موجب برخواستن گرد و غبار گردد. همچنین می بایست از سوراخكاری توسط ابزارهای مربوطه خودداری نمود.

۰۳جهت خشك شدن و گیرایش رومالین بایستی هنگام اجرا و پس از آن ، جریان هوا در محیط اجرا وجود داشته باشد تا رطوبت سطحی ناشی از خمیر رومالین به سرعت از محیط خارج و سیركوله گردد. همچنین در فصول سرما بایستی در محیط وسایل گرم كننده وجود داشته باشد تا زمان گیرایش رومالین كاهش یافته و از بوجود آمدن خرابیهای موضعی( بخاطر وجود رطوبت زیاد ) بر روی رومالین جلوگیری نماید

 دستورالعمل برای ترمیم :

ترمیم موضعی رومالین بهتر است قبل از خشك شدن كامل رومالین ( خصوصاً هنگام خشك شدن خمیر آن ) صورت گیرد. ولی در صورتی كه بعد از خشك شدن انجام گیرد ، قسمت ترمیم شده ممكن است كمی با نمونه اصلی رومالین مغایرت داشته باشد. كارفرما بایستی كلیه كارهای سیم كشی یا هرگونه عملیاتی كه منجر به كنده كاری شود را قبل از اجرای رومالین انجام دهد تا نیازی به ترمیم بوجود نیاید.

 دستور العمل برای شستشو :

جهت نگهداری و بالا بردن عمر پوشش رومالین توصیه می شود در مناطق آلوده ، هر سال یكبار و در مناطق دیگر هر دوسال یكبار سطوح پوشیده از رومالین را با جارو برقی از گرد و غبار زدوده شود. همچنین بسیاری از آلودگی ها را می توان با برس یا فرچه نرم از روی سطوح تمیز نمود. در صورتی كه نیازی به شستشو در سطوح بوجود آید ، ابتدا محل مورد نظر را توسط برس یا فرچه نرم و یا فشار باد و یا تواما تمیز نمود ( تا گرد و غبار از سطوح جدا شود ) سپس با كف شامپو فرش ( ترجیحاً با شامپو Man  ) و ابر نرم تمیز ، سطوح مورد نظر را شستشو داد. باید توجه داشت كه حدالامكان باید از كف شامپو فرش بدون استفاده از آب ( مانند شستشوی فرش و مبلمان ) عملیات شستشو را انجام داد.

لازم بذكر است كه رومالین مدل سایه ، ترنج و برلیان دكوراتیو ، غیر قابل شستشو بوده و بدلیل سختی خاص الیاف آنها ، بهتر است پس از اجرا دستمال مرطوبی بجهت یكدست كردن سطح ، روی آنها كشیده شود. ضمناً اجرای آنها بدلیل مسائل فنی در مناطق مرطوب میسر نیست

 قیمت رومالین بر اساس متر مربع :

قیمت بر حسب متر مربع :  ۲۴۰۰  برای محصولات سلولز

قیمت بر حسب متر مربع : ۴۵۰۰   برای محصولات ابریشم .

مصوب هئیت مدیره  ۱۳۸۵

 :مرغوب را از نامرغوب تشخیص دهیم چگونه ماده

ماده اولیه رومالین شكل پودر خشك همراه با الیاف میكا اكلیل و به لفزودنیهای دیگر است ؛ شما می توانید از راههای زیر ماده درجه 1 را از ماده بی كیفیت تشخیص دهید  :

1- ماده خشك بعد از تركیب با اب نباید بوی بد بدهد و باید بدون بو باشد .

2-  بعد از تركیب با اب  میبایستی حالت لیز و لزج داشته باشد  .

3- با تماس با دست نباید احساس خارش كنید .

4- در مواد خشك نباید تكه لباس و یا پلاستیك ببینبد .طبقه بندی:
برچسب ها: رومالین پوششی جدید جایگزین رنگ و گچ،

تاریخ : پنجشنبه 21 اسفند 1393 | 01:06 ب.ظ | نویسنده : ad min | نظرات

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic